Çelik Hakkında

NEDEN ÇELİK?

ESTETİK ve DOĞA

Çelik yapılar, sadece mimarın hayal gücü ile sınırlıdır. Değişik çözüm olanakları ve daha küçük kesitler ile tasarıma olanak sağlaması, diğer yapı malzemelerinden daha farklı ve geniş tasarım ayrıcalığı sunar. Çelik kesit geometrisi, elektrik-mekanik tesisat geçişleri için gizli alanlar oluşturur ve mimari olarak avantajlar yaratır. Çelik, %100 geri dönüşümü sağlanabilen bir metaldir ve doğa' ya katkısı en efektif boyutlardadır.

 

TEKNOLOJİ

Çelik yapı malzemeleri sayesinde; inşaatlarda daha büyük açıklıklar betonarmeye göre çok daha küçük ve bol alternatifli kesitlerle ve kolaylıkla geçilebilir. Böylece yapı zati ağırlıkları da daha küçük olur ve yapıya daha düşük deprem yükü gelir. Zati ağırlıkların küçülmesi ile temel boyutları da küçülür ve bu da daha az dirençli zeminlerde avantaj sağlar. Betonun taşınması ve dökülmesi aşamalarında oluşabilecek ve mukavemet kaybına neden olan riskler çelik sistemlerde yoktur.

EKONOMİ

Genel olarak çelik yapıların birim maliyetinin, diğer yapı sistemlerine oranla daha yüksek olduğu düşünülür. Oysa çeliğin malzeme israfı diğer yapı malzemelerine oranla her zaman daha düşüktür. Hafif olduğu için, daha az dirençli zeminlerde bile uygulanabilir, temel maliyeti daha düşüktür.

ZAMAN

Çelik, her türlü hava koşulunda uygulanabilir. Ayrıca diğer yapı malzemeleri ile yapılan inşaatlara göre işçiliğin çok daha kısa sürede tamamlanabilmesi sayesinde inşaat süresi daha kısadır. Böylece yapı işletmeye daha erken açılır.